

17.3" ConceptD 9 Multi-Touch 2-in-1 Laptop
![]() |
From Acer
Availability: Item is currently available.
129,104 Points
See more in Electronics
See more in Laptops
See more in Computers
Product Description
The Acer 17.3" ConceptD 9 Multi-Touch 2-in-1 Laptop is built for creative professionals who handle demanding projects like 3D modeling. Thanks to a 2.4 GHz Intel Core i9-9980HK eight-core processor, 32GB of DDR4 RAM, and an NVIDIA GeForce RTX 2080 graphics card, the ConceptD 9 can help cut down on rendering time to streamline your workflow. For storage, it's equipped with a single 1TB SSD and users can connect external storage solutions using its variety of I/O options if needed. The 17.3" display, built with an IPS panel, offers users vivid and accurate colors as well as wide viewing angles. Moreover, its unique hinge design lets users adjust the display to best fit their needs whether they're typing, drawing, or simply watching a video. For your convenience, it also comes with a stylus. Other integrated features include Wi-Fi 5 (802.11ac), 2.5 Gigabit Ethernet, Bluetooth 5.0, microphones, speakers, and audio jacks. The operating system installed is Windows 10 Home.
| Operating System | Windows 10 Home (64-Bit) |
| Performance | |
| CPU Architecture | x86 |
| Chipset | |
| CPU Socket | |
| CPU | 2.4 GHz Intel Core i9-9980HK 8-Core |
| CPU | |
| Maximum Boost Speed | 5.0 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
| Memory Type | DDR4 |
| Total Installed Memory | 32 GB |
| Memory Configuration | 32 GB |
| Maximum Memory Capacity | |
| Memory Slot Type | |
| Memory Slots | |
| Buffered Memory | Yes |
| ECC Memory | No |
| Intel Optane Memory | |
| Graphics Type | Dedicated |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2080 with 8 GB GDDR6 VRAM |
| Afterburner | |
| Display | |
| Panel Type | IPS |
| Size | 17.3" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | |
| Maximum Brightness | |
| Color Gamut | 100% Adobe RGB |
| Refresh Rate | |
| Contrast Ratio | |
| Response Time | |
| Adaptive Sync Technology | None |
| Viewing Angle (H x V) | |
| Storage and Expansion | |
| Total Drive Bays | |
| 2.5" Slots | |
| SSD Slots | |
| Total Installed Capacity | 1 TB |
| Solid State Storage | 1 x 1 TB M.2 |
| Hard Disk Storage | |
| Hybrid Storage | |
| MPX Bays | |
| PCI Expansion | |
| PCI Expansion in MPX Bays | |
| Expansion Slots | |
| Optical Drive | None |
| I/O | |
| Ports | 2 x USB Type-A (USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1) |
| USB Type-C Ports | 1 x USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1 (Supports DisplayPort) 1 x Thunderbolt 3 (Supports DisplayPort) |
| Display | 1 x HDMI 1 x DisplayPort |
| Audio | 1 x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media Card Slots | None |
| Communications | |
| Ethernet | 1 x RJ45 (2.5Gigabit) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac); Dual-Band (2.4 & 5 GHz) |
| MU-MIMO Support | Yes |
| Bluetooth | 5.0 |
| SIM Card Size | |
| GSM 3G/3.5G | |
| 4G LTE | |
| GPS | None |
| NFC | No |
| Webcam | None |
| Battery | |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 4-Cell: 4670 mAh |
| Maximum Runtime | 2.5 Hours |
| Keyboard & Mouse | |
| Keyboard | Notebook Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad, Stylus |
| General | |
| Security | |
| Power Supply | 330 W |
| AC Input Power | |
| Operating Temperature | |
| Operating Humidity | |
| Mounting-Hole Pattern | |
| Dimensions | 16.9 x 11.9 x 1.04" / 429.26 x 302.26 x 26.42 mm |
| Weight | 9.92 lb / 4.5 kg |
| Warranty Length | Limited 1-Year Warranty |






