

Trace PRO117i Gaming Desktop Computer
![]() |
From iBUYPOWER
Availability: Item is currently available.
39,440 Points
See more in Electronics
See more in Desktop Computers
See more in Computers
Product Description
The iBUYPOWER Trace PRO117i Gaming Desktop Computer is built for both work and play. Specs-wise, it's equipped with a 3.6 GHz Intel Core i7-9700K eight-core processor, 16GB of DDR4 RAM, a 1TB SSD, and an NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER graphics card. With these combined, this system can easily tackle everyday tasks such as browsing the internet, composing and editing documents, but more importantly, playing graphically demanding games. Other integrated features include DisplayPort, HDMI, Gigabit Ethernet, 802.11ac Wi-Fi, multiple USB ports, and audio in/out jacks. The operating system installed is Windows 10 Home and it comes with a gaming USB keyboard and mouse, so you can get started as soon as possible.
| Operating System | Windows 10 Home (64-Bit) |
| Performance | |
| CPU Architecture | x86 |
| Chipset | Intel Z390 |
| CPU Socket | LGA 1151 |
| CPU | 3.6 GHz Intel Core i7-9700K 8-Core |
| CPU | |
| Maximum Boost Speed | 4.9 MHz |
| L3 Cache | 12 MB |
| Memory Type | 2666 MHz DDR4 |
| Total Installed Memory | 16 GB |
| Memory Configuration | 16 GB |
| Maximum Memory Capacity | |
| Memory Slot Type | 288-Pin DIMM |
| Memory Slots | |
| Buffered Memory | |
| ECC Memory | |
| Intel Optane Memory | |
| Graphics Type | Dedicated |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER with 8 GB GDDR6 VRAM |
| Afterburner | |
| Panel Type | |
| Size | |
| Aspect Ratio | |
| Resolution | |
| Touchscreen | |
| Finish | |
| Maximum Brightness | |
| Color Gamut | |
| Refresh Rate | |
| Contrast Ratio | |
| Response Time | |
| Adaptive-Sync Technology | |
| Viewing Angle (H x V) | |
| Storage and Expansion | |
| Total Drive Bays | |
| 2.5" Slots | |
| SSD Slots | |
| Total Installed Capacity | 1 TB |
| Solid State Storage | |
| Hard Disk Storage | |
| Hybrid Storage | |
| MPX Bays | |
| PCI Expansion | 2 x PCIe x16 1 x PCIe x4 |
| PCI Expansion in MPX Bays | |
| Expansion Slots | |
| Optical Drive | None |
| I/O | |
| Ports | 4 x USB Type-A (USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1) 1 x USB Type-A (USB 3.1 / USB 3.2 Gen 2) 2 x USB Type-A (USB 2.0) 1 x PS/2 |
| USB Type-C Ports | 1 x USB 3.1 / USB 3.2 Gen 2 |
| Display | 1 x DisplayPort 1 x HDMI 1 x VGA 1 x DVI-D |
| Audio | 2 x 1/8" / 3.5 mm Microphone Input 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output 2 x 1/8" / 3.5 mm Line Input |
| Built-In Speakers | None |
| Built-In Microphones | None |
| Media Card Slots | None |
| Communications | |
| Ethernet | 1 x RJ45 (Gigabit) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| MU-MIMO Support | Yes |
| Bluetooth | None |
| SIM Card Size | |
| GSM 3G/3.5G | |
| 4G LTE | |
| GPS | |
| NFC | No |
| Webcam | |
| Battery Chemistry | |
| Capacity | |
| Maximum Runtime | |
| Keyboard & Mouse | |
| Keyboard | Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | USB Mouse |
| General | |
| Security | |
| Power Supply | 600 W |
| AC Input Power | |
| Operating Temperature | |
| Operating Humidity | |
| Mounting-Hole Pattern | |
| Dimensions | 9.05 x 19.45 x 19.45" / 229.87 x 494.03 x 494.03 mm |
| Weight | 25 lb / 11.34 kg |
| Warranty Length | Limited 1-Year Warranty |
Other items you might enjoy






