

15.6" Precision 3541 Mobile Workstation
![]() |
From Dell
Availability: Item is currently available.
40,487 Points
See more in Electronics
See more in Laptops
See more in Computers
Product Description
Bring your ideas to life while traveling using the Dell Precision 3541 Mobile Workstation. This laptop features a 2.6 GHz Intel Core i7-9850H Six-Core processor with 8GB memory to run demanding applications. The 15.6" FHD 1920x1080 anti-glare screen is driven by an NVIDIA Quadro P620 graphics card, which is designed with artists, designers, and engineers in mind. Projects, images, videos, and other files can be stored on the 256GB M.2 PCIe NVMe SSD or using the built-in microSD memory card reader. Screens up to 1920 x 1080 resolution can be connected to the laptop's HDMI connector to mirror or expand your virtual desktop space. Devices such as keyboards, mice, and external storage drives can be connected to the USB 3.1 Gen 1 Type-A and USB 3.1 Gen 2 Type-C ports. The designated PowerShare port lets you charge USB devices such as phones, portable music players, and more from the laptop's 4-Cell 68Wh lithium-ion ExpressCharge battery, even when the system is turned off. Additionally, the Precision 3541 has an infrared camera and a Noble Wedge lock slot for added security. This mobile workstation connects to your network using the Gigabit Ethernet port or through the 802.11ac Wi-Fi adapter. The Precision 3541 comes with Windows 10 Pro installed, and its performance can be further increased with Dell's Precision Optimizer, which automatically tunes your workstation to run programs at their fastest speeds.
| Operating System | Windows 10 Pro (64-Bit) |
| Performance | |
| CPU Architecture | x86 |
| Chipset | |
| CPU Socket | BGA 1440 |
| CPU | 2.6 GHz Intel Core i7-9850H 6-Core |
| CPU | |
| Maximum Boost Speed | 4.6 GHz |
| L3 Cache | 8 MB |
| Memory Type | 2666 MHz DDR4 |
| Total Installed Memory | 8 GB |
| Memory Configuration | 1 x 8 GB (User-Replaceable) |
| Maximum Memory Capacity | 32 GB |
| Memory Slot Type | 260-Pin SO-DIMM |
| Memory Slots | 2 (1 Available) |
| Buffered Memory | |
| ECC Memory | No |
| Intel Optane Memory | |
| Graphics Type | Dedicated |
| GPU | NVIDIA Quadro P620 with 4 GB GDDR5 VRAM |
| Afterburner | |
| Display | |
| Panel Type | VA |
| Size | 15.6" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte |
| Maximum Brightness | 300 cd/m2 |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 |
| Response Time | |
| Adaptive Sync Technology | |
| Viewing Angle (H x V) | 80 x 80° |
| Storage and Expansion | |
| Total Drive Bays | |
| 2.5" Slots | 1 x Height Unspecified (Available) |
| SSD Slots | 1 x M.2 2280 SATA / PCIe x4 (In Use) |
| Total Installed Capacity | 256 GB |
| Solid State Storage | 1 x 256 GB M.2 NVMe PCIe |
| Hard Disk Storage | |
| Hybrid Storage | |
| MPX Bays | |
| PCI Expansion | |
| PCI Expansion in MPX Bays | |
| Expansion Slots | |
| Optical Drive | None |
| I/O | |
| Ports | 3 x USB Type-A (USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1) |
| USB Type-C Ports | 1 x Thunderbolt 3 |
| Display | 1 x HDMI 2.0 Output |
| Audio | 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Built-In Speakers | 2 x 2 W |
| Built-In Microphones | 2 |
| Media Card Slots | 1 x microSD (Unspecified Type) |
| Communications | |
| Ethernet | 1 x RJ45 (Gigabit) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac); Dual-Band (2.4 & 5 GHz) |
| MU-MIMO Support | 2 x 2 |
| Bluetooth | 5.0 |
| SIM Card Size | |
| GSM 3G/3.5G | |
| 4G LTE | |
| GPS | None |
| NFC | No |
| Webcam | User-Facing: 720p |
| Battery | |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | Non-Removable 4-Cell: 68 Wh |
| Maximum Runtime | |
| Keyboard & Mouse | |
| Keyboard | 102-Key Notebook Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| General | |
| Security | Accepts 3rd Party Security Lock Devices, Facial Recognition |
| Power Supply | 130 W |
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Operating Temperature | 32 to 95°F / 0 to 35°C |
| Operating Humidity | 10 to 90% |
| Mounting-Hole Pattern | |
| Dimensions | 14.14 x 9.3 x 0.96" / 359.1 x 236.25 x 24.5 mm |
| Weight | 4.34 lb / 1.97 kg |
| Warranty Length | Limited 1-Year Warranty |
Other items you might enjoy






