

15.6" Precision 5540 Mobile Workstation (Platinum Silver)
![]() |
From Dell
Availability: Item is currently available.
49,137 Points
See more in Electronics
See more in Laptops
See more in Computers
Product Description
Bring your ideas to life while traveling using the Dell Precision 5540 Mobile Workstation. This platinum silver-colored laptop features 2.6 GHz Intel Core i7-9850H Six-Core processor with 8GB of DDR4 memory to run demanding applications. The 15.6" Dell UltraSharp display features an NVIDIA Quadro T1000 graphics card, which is designed with artists, designers, and engineers in mind. Transfer your media files from the built-in SD card reader and save your projects, images, videos, and other files on the 512GB M.2 PCIe NVMe SSD. If you need more storage space, you can connect flash drives and other peripherals to the USB 3.1 Gen 1 Type-A and USB 3.1 Gen 2 Type-C ports. An external display can be connected to the laptop's HDMI connector to expand your virtual desktop space. The designated PowerShare port lets you charge USB devices such as phones, portable music players, and more from the laptop's 3-cell 56Wh lithium-ion ExpressCharge battery, even when the system is turned off. Additionally, the Precision 5540 has an infrared camera, a fingerprint reader and a Noble Wedge lock slot for added security. This mobile workstation connects to your network using 802.11ac Wi-Fi or through the Gigabit Ethernet port. The Precision 5540 comes with Windows 10 Pro installed, and its performance can be further increased with Dell's Precision Optimizer, which automatically tunes your workstation to run programs at their fastest speeds.
| Operating System | Windows 10 Pro (64-Bit) |
| Performance | |
| CPU Architecture | x86 |
| Chipset | |
| CPU Socket | BGA 1440 |
| CPU | 2.6 GHz Intel Core i7-9850H 6-Core |
| CPU | |
| Maximum Boost Speed | 4.6 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
| Memory Type | 2666 MHz DDR4 |
| Total Installed Memory | 8 GB |
| Memory Configuration | 1 x 8 GB (User-Replaceable) |
| Maximum Memory Capacity | 32 GB |
| Memory Slot Type | 260-Pin SO-DIMM |
| Memory Slots | 2 (1 Available) |
| Buffered Memory | |
| ECC Memory | No |
| Intel Optane Memory | |
| Graphics Type | Dedicated |
| GPU | NVIDIA Quadro T1000 with 4 GB GDDR5 VRAM |
| Afterburner | |
| Display | |
| Panel Type | Unspecified LCD |
| Size | 15.6" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte |
| Maximum Brightness | |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Adaptive Sync Technology | |
| Viewing Angle (H x V) | 89 x 89° |
| Storage and Expansion | |
| Total Drive Bays | |
| 2.5" Slots | 1 x 7 mm (Available) |
| SSD Slots | 1 x M.2 PCIe (In Use) |
| Total Installed Capacity | 512 GB |
| Solid State Storage | 1 x 512 GB M.2 NVMe PCIe |
| Hard Disk Storage | |
| Hybrid Storage | |
| MPX Bays | |
| PCI Expansion | |
| PCI Expansion in MPX Bays | |
| Expansion Slots | |
| Optical Drive | None |
| I/O | |
| Ports | 2 x USB Type-A (USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1) |
| USB Type-C Ports | 1 x Thunderbolt 3 (Supports Power Delivery) |
| Display | 1 x HDMI 2.0 Output |
| Audio | 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Built-In Speakers | 2 |
| Built-In Microphones | 2 |
| Media Card Slots | 1 x SD (Unspecified Type) |
| Communications | |
| Ethernet | None |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac); Dual-Band (2.4 & 5 GHz) |
| MU-MIMO Support | 2 x 2 |
| Bluetooth | 5.0 |
| SIM Card Size | |
| GSM 3G/3.5G | |
| 4G LTE | |
| GPS | None |
| NFC | No |
| Webcam | User-Facing: 0.9 MP (720p) |
| Battery | |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | Non-Removable 3-Cell: 56 Wh |
| Maximum Runtime | |
| Keyboard & Mouse | |
| Keyboard | 80-Key Notebook Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| General | |
| Security | Accepts 3rd Party Security Lock Devices, Fingerprint Reader, Facial Recognition |
| Power Supply | 130 W |
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Operating Temperature | |
| Operating Humidity | |
| Mounting-Hole Pattern | |
| Dimensions | 14.06 x 9.25 x 0.44" / 357 x 235 x 11.2 mm |
| Weight | 3.97 lb / 1.8 kg |
| Warranty Length | Limited 1-Year Warranty |






