

17.3" Precision 7740 Mobile Workstation
![]() |
From Dell
Availability: Item is currently available.
100,681 Points
See more in Electronics
See more in Laptops
See more in Computers
Product Description
Bring your creative visions to life while traveling with the Dell Precision 7740 Mobile Workstation. Designed for pros, this laptop features a 2.6 GHz Intel Core i7-9850H Six-Core processor with 32GB of DDR4 memory to perform demanding tasks such as video editing and 3D rendering. The 17.3" 1920 x 1080 FHD resolution UltraSharp anti-glare IPS display shows 100% of the sRGB color standard and is driven by a NVIDIA Quadro RTX 4000 graphics card, which is designed with artists, designers, and engineers in mind. You can attach up to two 8K 7680 x 4320 monitors using the built-in Mini DisplayPort and one of the two Thunderbolt 3 USB Type-C connectors in addition to a 4K 4096 x 2160 display on the HDMI port. The array of screens will give you more room to work with for efficient multitasking. Projects can be saved to the 1TB M.2 PCIe NVMe SSD, and the computer system has a SD/SDHC/SDXC memory card reader and available M.2 PCIe slots for more storage space. Additionally, the Precision 7740 has a Smart Card reader, a fingerprint reader, an NFC reader, and a Noble Wedge security lock slot built-in. Peripherals such as keyboards, mice, and external storage drives to the two USB 3.1 Gen 1 Type-A connectors. The designated PowerShare port lets you charge USB devices such as phones, portable music players, and more from the laptop's 6-cell 97Wh lithium-ion ExpressCharge battery, even when the system is turned off. Connect the Dell Precision 7740 Mobile Workstation to your network wirelessly using the 802.11ax Wi-Fi or through the wired Gigabit Ethernet port. Both are designed to deliver high-speed data transfers for backing up or distributing your work. The workstation comes with Windows 10 Pro installed, and its performance can be further increased with Dell's Precision Optimizer, which automatically tunes your workstation to run programs at their fastest speeds.
| Operating System | Windows 10 Pro (64-Bit) |
| Performance | |
| CPU Architecture | x86 |
| Chipset | |
| CPU Socket | |
| CPU | 2.6 GHz Intel Core i7-9850H 6-Core |
| CPU | |
| Maximum Boost Speed | 4.6 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
| Memory Type | 2666 MHz DDR4 |
| Total Installed Memory | 32 GB |
| Memory Configuration | 2 x 16 GB (User-Replaceable) |
| Maximum Memory Capacity | 128 GB |
| Memory Slot Type | 260-Pin SO-DIMM |
| Memory Slots | 4 (2 Available) |
| Buffered Memory | |
| ECC Memory | No |
| Intel Optane Memory | |
| Graphics Type | Dedicated |
| GPU | NVIDIA Quadro RTX 4000 with 8 GB GDDR6 VRAM |
| Afterburner | |
| Display | |
| Panel Type | VA |
| Size | 17.3" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte |
| Maximum Brightness | 400 cd/m2 |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 |
| Response Time | |
| Adaptive Sync Technology | |
| Viewing Angle (H x V) | 80 x 80° |
| Storage and Expansion | |
| Total Drive Bays | |
| 2.5" Slots | 1 x 7 mm (Available) |
| SSD Slots | 1 x M.2 2280 PCIe x4 (In Use) 3 x M.2 2280 PCIe x4 (Available) |
| Total Installed Capacity | 1 TB |
| Solid State Storage | 1 x 1 TB M.2 NVMe PCIe |
| Hard Disk Storage | |
| Hybrid Storage | |
| MPX Bays | |
| PCI Expansion | |
| PCI Expansion in MPX Bays | |
| Expansion Slots | 1 x Smart Card |
| Optical Drive | None |
| I/O | |
| Ports | 3 x USB Type-A (USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1) |
| USB Type-C Ports | 2 x Thunderbolt 3 |
| Display | 1 x HDMI 2.0 Output 1 x Mini DisplayPort 1.4 Output |
| Audio | 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Built-In Speakers | 2 x 2 W |
| Built-In Microphones | 2 |
| Media Card Slots | 1 x SD/SDHC/SDXC (UHS-II [312 MB/s]) |
| Communications | |
| Ethernet | 1 x RJ45 (Gigabit) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax); Dual-Band (2.4 & 5 GHz) |
| MU-MIMO Support | 2 x 2 |
| Bluetooth | 5.0 |
| SIM Card Size | |
| GSM 3G/3.5G | |
| 4G LTE | |
| GPS | None |
| NFC | Yes |
| Webcam | User-Facing: 0.9 MP (720p) |
| Battery | |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | Non-Removable 6-Cell: 97 Wh |
| Maximum Runtime | |
| Keyboard & Mouse | |
| Keyboard | 103-Key Full-Size Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| General | |
| Security | Accepts 3rd Party Security Lock Devices, Fingerprint Reader |
| Power Supply | 240 W |
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Operating Temperature | 32 to 95°F / 0 to 35°C |
| Operating Humidity | 20 to 80% |
| Mounting-Hole Pattern | |
| Dimensions | 16.31 x 10.78 x 1.19" / 414.2 x 273.7 x 30.3 mm |
| Weight | 6.81 lb / 3.09 kg |
| Warranty Length | Limited 3-Year Warranty |
Other items you might enjoy






