

NW-A55 Walkman Digital Audio Player (Grayish Black)
![]() |
From Sony
Availability: Item is currently available.
4,478 Points
See more in Electronics
See more in Audio & Video
Product Description
Enjoy high-quality audio almost anywhere with the NW-A55 Walkman Digital Audio Player from Sony. When you're on the move, the A55 can stream High-Res Audio wirelessly via Bluetooth using the LDAC and aptX HD codecs. High-Res Audio is meant to offer greater fidelity, with bitrates that surpass that of CD audio. Your music can be played from the A55's built-in 16GB of storage, an (optional) microSD card, or from your smartphone.
When streaming music from your smartphone, the A55 Walkman acts as a DAC; receiving, cleaning, and upscaling the music from your phone before sending it to your headphones. The A55 can also be used as a USB DAC with your desktop computer. Controlling your experience is meant to be intuitive and easy, thanks to the 3.1" touchscreen display and built-in buttons on the side of the player. With up to 45 hours of power on a full charge, you can listen all day, no matter where you go.
When streaming music from your smartphone, the A55 Walkman acts as a DAC; receiving, cleaning, and upscaling the music from your phone before sending it to your headphones. The A55 can also be used as a USB DAC with your desktop computer. Controlling your experience is meant to be intuitive and easy, thanks to the 3.1" touchscreen display and built-in buttons on the side of the player. With up to 45 hours of power on a full charge, you can listen all day, no matter where you go.
| Audio | |
| DAC | |
| Amplifier | |
| External DAC Functionality | |
| Audio Resolution | PCM: 384 kHz / 32-Bit DSDNative: 11.2 MHz / 1-Bit |
| Frequency Response | 20 Hz to 40 kHz (Unbalanced Headphone Out) |
| Gain Settings | |
| Volume Control | Analog |
| THD + N | |
| Audio Power Output | 70 mW (Unbalanced Headphone Out) |
| Maximum Output Current | |
| Maximum Output Voltage | |
| Signal to Noise Ratio | |
| Clock Jitter | |
| Crosstalk | |
| Balance Control | |
| Custom Equalizer | Yes |
| Performance | |
| CPU | |
| RAM | |
| Operating System | Proprietary |
| Internal Storage Capacity | 16 GB |
| Maximum Storage Capacity | |
| Flash Media Slot | 1 x microSD (Unspecified Type) |
| Display | 3.1" LCD (800 x 480 Resolution) |
| Operation Method | Physical Buttons, Touchscreen |
| Media Support | |
| FM Tuner | Yes |
| Formats Supported | Audio: MP3, WMA, FLAC, WAV, AAC, HE-AAC, Apple Lossless, AIFF, DSD, APE, and MQA |
| Connectivity | |
| Wireless | Bluetooth 4.2 |
| Bluetooth Codecs | AAC, aptX HD, LDAC |
| Connections | 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output 1 x WM-Port USB 2.0 Input |
| Power | |
| Battery | 1 x Built-in Rechargeable Lithium-ion Battery Providing up to 45 Hours per Charge for Audio Playback |
| Charging Time | Full Charge: 4 Hours |
| General | |
| System Requirements | |
| Supported Languages | |
| Temperature | |
| Dimensions (W x H x D) | 2.2 x 3.8 x 0.4" / 55.7 x 97.3 x 10.8 mm |
| Weight | 3.49 oz / 99 g |






