

15.6" gram 15 Laptop
![]() |
From LG
Availability: Item is currently available.
33,343 Points
See more in Electronics
See more in Laptops
See more in Computers
Product Description
Travel light with the LG 15.6" gram 15 Laptop. Weighing in at just 2.5 pounds, this compact system is ideal for on-the-go users. While it may be lightweight, it's also MIL-STD-810G rated for life on the road. Specs-wise, the gram 15 is equipped with a 1.2 GHz Intel Core i5-1035G7 quad-core processor, 8GB of DDR4 RAM, and a 256GB NVMe M.2 SSD. Its 15.6" display, driven by integrated Intel Iris Plus graphics, has a 1920 x 1080 Full HD resolution and is built with an IPS panel for vivid colors and wide viewing angles. Connectivity option include Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, a microSD card reader, USB Type-A ports, Thunderbolt 3, and HDMI. Additional noteworthy features include a webcam, backlit keyboard, and a fingerprint reader. The operating system installed is Windows 10 Home.
| Operating System | Windows 10 Home (64-Bit) |
| Performance | |
| CPU Architecture | x86 |
| Chipset | |
| CPU Socket | |
| CPU | 1.2 GHz Intel Core i5-1035G7 Quad-Core |
| CPU | |
| Maximum Boost Speed | 3.7 GHz |
| L3 Cache | 6 MB |
| Memory Type | 3200 MHz DDR4 |
| Total Installed Memory | 8 GB |
| Memory Configuration | 1 x 8 GB (Onboard) |
| Maximum Memory Capacity | |
| Memory Slot Type | |
| Memory Slots | |
| Buffered Memory | |
| ECC Memory | |
| Intel Optane Memory | |
| Graphics Type | Integrated |
| GPU | Intel Iris Plus Graphics |
| Afterburner | |
| Display | |
| Panel Type | IPS |
| Size | 15.6" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Finish | |
| Maximum Brightness | |
| Color Gamut | |
| Refresh Rate | |
| Contrast Ratio | |
| Response Time | |
| Adaptive-Sync Technology | None |
| Viewing Angle (H x V) | |
| Storage and Expansion | |
| Total Drive Bays | |
| 2.5" Slots | |
| SSD Slots | 1 x M.2 (In Use) |
| Total Installed Capacity | 256 GB |
| Solid State Storage | 1 x 256 GB M.2 NVMe PCIe |
| Hard Disk Storage | |
| Hybrid Storage | |
| MPX Bays | |
| PCI Expansion | |
| PCI Expansion in MPX Bays | |
| Expansion Slots | |
| Optical Drive | None |
| I/O | |
| Ports | 3 x USB Type-A (USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1) |
| USB Type-C Ports | 1 x Thunderbolt 3 |
| Display | 1 x HDMI |
| Audio | 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Built-In Speakers | 2 x 1.5 W |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media Card Slots | 1 x microSD (Unspecified Type) |
| Communications | |
| Ethernet | None |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax); Dual-Band (2.4 & 5 GHz) |
| MU-MIMO Support | 2 x 2 |
| Bluetooth | 5.0 |
| SIM Card Size | |
| GSM 3G/3.5G | |
| 4G LTE | |
| GPS | None |
| NFC | No |
| Webcam | User-Facing: 720p |
| Battery | |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 4-Cell: 80 Wh |
| Maximum Runtime | 17 Hours |
| Keyboard & Mouse | |
| Keyboard | Notebook Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| General | |
| Security | Fingerprint Reader |
| Power Supply | |
| AC Input Power | |
| Operating Temperature | |
| Operating Humidity | |
| Mounting-Hole Pattern | |
| Dimensions | 14.1 x 8.9 x 0.7" / 358.14 x 226.06 x 17.78 mm |
| Weight | 2.5 lb / 1.13 kg |
| Warranty Length | Limited 1-Year Warranty |
Other items you might enjoy






