

ATH-CKR300BT Wireless In-Ear Headphones (Blue)
![]() |
From Audio-Technica Consumer
Availability: Item is currently available.
1,358 Points
See more in Electronics
See more in Audio & Video
Product Description
Whether you're heading to the gym or the office, the ATH-CKR300BT Wireless In-Ear Headphones from Audio-Technica are designed to provide all-day playback of high-quality audio. The 9.8mm drivers are joined by a top-mounted PCB for maximum airflow during playback, and the built-in battery can play your favorite tunes continuously for up to 8 hours. The headphones are made to feel comfortable during that time with multiple pairs of eartips, and compact, lightweight earbuds. The IPX2 rating helps ensure they'll withstand your workout, with resistance to dripping water, such as from rain or sweat.
| Number of Included Headphones/Receivers | |
| Number of Included Transmitters | |
| Number of Included Headsets | |
| Number of Included Transceivers | |
| Headphone | |
| Earpiece Design | In-Ear (Intra-Aural) |
| Earpiece Connection / Wearing Style | Wired |
| Number of Earpieces | |
| Sound Field | |
| Earpad Size | |
| Driver Type | Dynamic |
| Number of Drivers | 1, per Earpiece |
| Driver Size | 0.39" / 9.8 mm |
| Diaphragm | |
| Magnet Type | |
| Voice Coil | |
| Impedance | 16 Ohms |
| Active Noise Cancellation | No |
| Controls/Microphone Location | Controls: Cable Microphone: Cable |
| Full Remote OS Support | |
| Sensors | |
| Foldable | |
| Contact Pressure | |
| Performance | |
| Frequency Response | 5 Hz to 30 kHz (Wireless) |
| Resonant Frequency | |
| Sensitivity | 102 dB/mW |
| Matching Tolerance | |
| Maximum Sound Pressure Level (SPL) | |
| Maximum Power Handling | |
| Output Power | |
| Volume Limiting | |
| Noise Attenuation | |
| Total Harmonic Distortion (THD) | |
| SNR | |
| CMRR | |
| Channel Separation | |
| Storage Capacity | |
| Microphone | |
| Number of Mics | |
| Beamforming Support | |
| Type | MEMS |
| Diaphragm Size | |
| Mic Boom Location | |
| Pickup Pattern | Omnidirectional |
| Frequency Response | 50 Hz to 4000 Hz |
| Operating Voltage | |
| Sensitivity | -42 dB at 1 kHz |
| Maximum SPL | |
| Impedance | |
| SNR | |
| Distortion | |
| Equivalent Noise Level | |
| Wireless Connectivity | |
| Wireless Transmission | |
| Number of RF Channels | |
| RF Bandwidth | |
| Max Systems per Setup | |
| Modulation | |
| DECT Standard | |
| Duplex Mode | |
| RF Channel Access Method | |
| Latency | |
| Speech Encoding | |
| Transmission Speed | |
| Approximate RF Sensitivity | |
| Supported Audio Codecs | AAC, SBC |
| Bluetooth Profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Bluetooth | 5.0 |
| Bluetooth Power Class | |
| Wireless Range | 33' / 10.1 m |
| Frequency | 2.4 GHz (2.402 to 2.48 GHz) |
| Transmitter Power | |
| Multipoint Support | Yes |
| Maximum Paired Devices | 2 |
| Bluetooth Transmitter Modulation | |
| NFC | None |
| Wireless Chipset | |
| True Wireless Pairing Method | |
| Transmitter Host Connection | |
| Encryption | |
| Audio Connector to Source | |
| Connector Plating | |
| Adapter (Included) | |
| Cable Design | |
| Audio Connector to Earpiece | |
| Cable Length | |
| Cable Length | |
| Cable Color | |
| Cable Conductor Material | |
| Battery | |
| Battery Type | |
| Battery Type | |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Battery Chemistry | |
| Capacity (mAh) | |
| Runtime | 8 Hours (BT) |
| Runtime | |
| Quick Charging Times | |
| Recharge Time | 2 Hours |
| DC Input Power | 3.7 VDC |
| Charging Port | USB Type-C |
| Charging Cable Length | 12" / 30.48 cm |
| Number of Channels | |
| Users per System | |
| I/O Connectors | |
| Antenna | |
| Audio Decoding | |
| Number of Charging Ports | |
| AC/DC Power Adapter | |
| AC Input Power | |
| Power Consumption | |
| Additional Runtime | |
| Battery Chemistry | |
| Capacity | |
| Charging Time | |
| Charging Interface | |
| Platform Support | |
| OS Compatibility | |
| Required Hardware | |
| Internet Connection | |
| Charging Temperature | |
| Operating Temperature | |
| Storage Temperature | |
| Operating Humidity | |
| Storage Humidity | |
| Certifications | |
| Physical | |
| Water Resistance | Resistant |
| IP Rating | IPX2 |
| LED Indicator | |
| Material of Construction | |
| Dimensions | |
| Weight | 0.5 oz / 13.5 g |
| Warranty Length | Limited 1-Year Warranty |






