

ATH-SPORT60BT SonicSport Wireless In-Ear Sport Headphones
![]() |
From Audio-Technica Consumer
Availability: Item is currently available.
1,750 Points
See more in Electronics
See more in Audio & Video
Product Description
Power through your workout with the ATH-SPORT60BT SonicSport Wireless In-Ear Sport Headphones from Audio-Technica. The SPORT60BT headphones feature an IPX5 waterproof rating, which means that not only can they resist sweat, but they can be washed in tap water after you're done exercising. The in-line controls include a built-in battery that can run the headphones for up to 6 hours. Stream your favorite motivational mix via a Bluetooth-compatible device, and enjoy the high-fidelity sound through 6mm drivers, which are supported by a dedicated amplifier and magnetic circuit.
| Number of Included Headphones/Receivers | |
| Number of Included Transmitters | |
| Number of Included Headsets | |
| Number of Included Transceivers | |
| Headphone | |
| Earpiece Design | In-Ear (Intra-Aural) |
| Earpiece Connection / Wearing Style | Wired |
| Number of Earpieces | |
| Sound Field | |
| Earpad Size | |
| Driver Type | Dynamic |
| Number of Drivers | |
| Driver Size | 0.24" / 6 mm |
| Diaphragm | |
| Magnet Type | |
| Voice Coil | |
| Impedance | 16 Ohms |
| Active Noise Cancellation | No |
| Controls/Microphone Location | Controls: Cable Microphone: Cable |
| Full Remote OS Support | |
| Sensors | |
| Foldable | |
| Contact Pressure | |
| Performance | |
| Frequency Response | 20 Hz to 20 kHz (Wireless) |
| Resonant Frequency | |
| Sensitivity | 90 dB/mW |
| Matching Tolerance | |
| Maximum Sound Pressure Level (SPL) | |
| Maximum Power Handling | |
| Output Power | |
| Volume Limiting | |
| Noise Attenuation | |
| Total Harmonic Distortion (THD) | |
| SNR | |
| CMRR | |
| Channel Separation | |
| Storage Capacity | |
| Microphone | |
| Number of Mics | |
| Beamforming Support | |
| Type | MEMS |
| Diaphragm Size | |
| Mic Boom Location | |
| Pickup Pattern | Omnidirectional |
| Frequency Response | 100 Hz to 8000 Hz |
| Operating Voltage | |
| Sensitivity | -42 dB at 1 kHz / 1 V |
| Maximum SPL | |
| Impedance | |
| SNR | |
| Distortion | |
| Equivalent Noise Level | |
| Wireless Connectivity | |
| Wireless Transmission | |
| Number of RF Channels | |
| RF Bandwidth | |
| Max Systems per Setup | |
| Modulation | |
| DECT Standard | |
| Duplex Mode | |
| RF Channel Access Method | |
| Latency | |
| Speech Encoding | |
| Transmission Speed | |
| Approximate RF Sensitivity | |
| Supported Audio Codecs | AAC, SBC |
| Bluetooth Profiles | A2DP, AVRCP, HFP |
| Bluetooth | 5.0 |
| Bluetooth Power Class | |
| Wireless Range | 33' / 10.1 m |
| Frequency | 2.4 GHz (2.402 to 2.48 GHz) |
| Transmitter Power | |
| Multipoint Support | Yes |
| Maximum Paired Devices | 2 |
| Bluetooth Transmitter Modulation | FHSS |
| NFC | No |
| Wireless Chipset | |
| True Wireless Pairing Method | |
| Transmitter Host Connection | |
| Encryption | |
| Audio Connector to Source | |
| Connector Plating | |
| Adapter (Included) | |
| Cable Design | |
| Audio Connector to Earpiece | |
| Cable Length | |
| Cable Length | |
| Cable Color | |
| Cable Conductor Material | |
| Battery | |
| Battery Type | |
| Battery Type | |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Battery Chemistry | |
| Capacity (mAh) | |
| Runtime | 6 Hours (BT) |
| Runtime | |
| Quick Charging Times | |
| Recharge Time | 2 Hours |
| DC Input Power | 3.7 VDC |
| Charging Port | USB Type-C |
| Charging Cable Length | 12" / 30.48 cm |
| Number of Channels | |
| Users per System | |
| I/O Connectors | |
| Antenna | |
| Audio Decoding | |
| Number of Charging Ports | |
| AC/DC Power Adapter | |
| AC Input Power | |
| Power Consumption | |
| Additional Runtime | |
| Battery Chemistry | |
| Capacity | |
| Charging Time | |
| Charging Interface | |
| Platform Support | |
| OS Compatibility | |
| Required Hardware | |
| Internet Connection | |
| Charging Temperature | |
| Operating Temperature | |
| Storage Temperature | |
| Operating Humidity | |
| Storage Humidity | |
| Certifications | |
| Physical | |
| Water Resistance | Resistant |
| IP Rating | IPX5 |
| LED Indicator | |
| Material of Construction | |
| Dimensions | |
| Weight | Headphones: 1 oz / 27 g |
| Warranty Length | Limited 1-Year Warranty |






