

ATH-SPORT90BT SonicSport Wireless In-Ear Sport Headphones & Music Player
![]() |
From Audio-Technica Consumer
Availability: Item is currently available.
3,320 Points
See more in Electronics
See more in Audio & Video
Product Description
ATH-SPORT90BT SonicSport Wireless In-Ear Sport Headphones & Music Player from Audio-Technica gives you multiple ways of enjoying music while working out. You can stream from a Bluetooth-compatible device, which gives you up to 5 hours of playback, or you can leave your mobile device behind. The built-in music player provides the opportunity to play audio directly from the SonicSport headphones for up to 8 hours. It comes with 4GB of storage that can hold hundreds of MP3 songs encoded at 128 kb/s.
| Number of Included Headphones/Receivers | |
| Number of Included Transmitters | |
| Number of Included Headsets | |
| Number of Included Transceivers | |
| Headphone | |
| Earpiece Design | In-Ear (Intra-Aural) |
| Earpiece Connection / Wearing Style | Wired |
| Number of Earpieces | |
| Sound Field | |
| Earpad Size | |
| Driver Type | Dynamic |
| Number of Drivers | |
| Driver Size | 0.24" / 6 mm |
| Diaphragm | |
| Magnet Type | |
| Voice Coil | |
| Impedance | 16 Ohms |
| Active Noise Cancellation | No |
| Controls/Microphone Location | Controls: Cable Microphone: Cable |
| Full Remote OS Support | |
| Sensors | |
| Foldable | |
| Contact Pressure | |
| Performance | |
| Frequency Response | 20 Hz to 20 kHz (Wireless) |
| Resonant Frequency | |
| Sensitivity | 90 dB/mW |
| Matching Tolerance | |
| Maximum Sound Pressure Level (SPL) | |
| Maximum Power Handling | |
| Output Power | |
| Volume Limiting | |
| Noise Attenuation | |
| Total Harmonic Distortion (THD) | |
| SNR | |
| CMRR | |
| Channel Separation | |
| Storage Capacity | 4 GB |
| Microphone | |
| Number of Mics | |
| Beamforming Support | |
| Type | MEMS |
| Diaphragm Size | |
| Mic Boom Location | |
| Pickup Pattern | Omnidirectional |
| Frequency Response | 100 Hz to 8000 Hz |
| Operating Voltage | |
| Sensitivity | -42 dB at 1 kHz / 1 V |
| Maximum SPL | |
| Impedance | |
| SNR | |
| Distortion | |
| Equivalent Noise Level | |
| Wireless Connectivity | |
| Wireless Transmission | |
| Number of RF Channels | |
| RF Bandwidth | |
| Max Systems per Setup | |
| Modulation | |
| DECT Standard | |
| Duplex Mode | |
| RF Channel Access Method | |
| Latency | |
| Speech Encoding | |
| Transmission Speed | |
| Approximate RF Sensitivity | |
| Supported Audio Codecs | AAC, SBC |
| Bluetooth Profiles | A2DP, AVRCP, HFP |
| Bluetooth | 5.0 |
| Bluetooth Power Class | |
| Wireless Range | 33' / 10.1 m |
| Frequency | 2.4 GHz (2.402 to 2.48 GHz) |
| Transmitter Power | |
| Multipoint Support | Yes |
| Maximum Paired Devices | 2 |
| Bluetooth Transmitter Modulation | FHSS |
| NFC | No |
| Wireless Chipset | |
| True Wireless Pairing Method | |
| Transmitter Host Connection | |
| Encryption | |
| Audio Connector to Source | |
| Connector Plating | |
| Adapter (Included) | |
| Cable Design | |
| Audio Connector to Earpiece | |
| Cable Length | |
| Cable Length | |
| Cable Color | |
| Cable Conductor Material | |
| Battery | |
| Battery Type | |
| Battery Type | |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Battery Chemistry | |
| Capacity (mAh) | |
| Runtime | 5 Hours (BT) 8 Hours (Music) |
| Runtime | |
| Quick Charging Times | |
| Recharge Time | 3 Hours |
| DC Input Power | 3.7 VDC |
| Charging Port | USB Type-C |
| Charging Cable Length | 16" / 40.64 cm |
| Number of Channels | |
| Users per System | |
| I/O Connectors | |
| Antenna | |
| Audio Decoding | |
| Number of Charging Ports | |
| AC/DC Power Adapter | |
| AC Input Power | |
| Power Consumption | |
| Additional Runtime | |
| Battery Chemistry | |
| Capacity | |
| Charging Time | |
| Charging Interface | |
| Platform Support | |
| OS Compatibility | |
| Required Hardware | |
| Internet Connection | |
| Charging Temperature | |
| Operating Temperature | |
| Storage Temperature | |
| Operating Humidity | |
| Storage Humidity | |
| Certifications | |
| Physical | |
| Water Resistance | Resistant |
| IP Rating | IPX5 |
| LED Indicator | |
| Material of Construction | |
| Dimensions | |
| Weight | Headphones: 0.8 oz / 22 g |
| Warranty Length | Limited 1-Year Warranty |






