

15.6" GF65 Thin Gaming Laptop
![]() |
From MSI
Availability: Item is currently available.
28,950 Points
See more in Electronics
See more in Laptops
See more in Computers
Product Description
The MSI 15.6" GF65 Thin Gaming Laptop is designed for gamers who favor portability just as much performance. Specs-wise, it's equipped with a 2.6 GHz Intel Core i7-9750H six-core processor, 8GB of DDR4 memory, a 512GB NVMe PCIe M.2 SSD, and an NVIDIA GeForce RTX 2060 graphics card. Thanks to its dedicated graphics card, you'll be able to enable additional graphical options and turn up in-game visual settings to enjoy games at their best. Should you need more storage, you can connect external storage solutions using its USB Type-A and Type-C ports. Other integrated features include an HDMI output, 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth 5.0, a backlit keyboard, a webcam, microphones, speakers, and audio jacks. The operating system installed is Windows 10 Home.
| Operating System | Windows 10 Home (64-Bit) |
| Performance | |
| CPU Architecture | x86 |
| Chipset | |
| CPU Socket | |
| CPU | 2.6 GHz Intel Core i7-9750H 6-Core |
| CPU | |
| Maximum Boost Speed | 4.5 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
| Memory Type | 2666 MHz DDR4 |
| Total Installed Memory | 8 GB |
| Memory Configuration | 1 x 8 GB (User-Replaceable) |
| Maximum Memory Capacity | |
| Memory Slot Type | 260-Pin SO-DIMM |
| Memory Slots | 2 (1 Available) |
| Buffered Memory | |
| ECC Memory | |
| Intel Optane Memory | |
| Graphics Type | Dedicated |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2060 with 6 GB GDDR6 VRAM |
| Afterburner | |
| Display | |
| Panel Type | IPS |
| Size | 15.6" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Finish | |
| Maximum Brightness | |
| Color Gamut | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | |
| Response Time | |
| Adaptive-Sync Technology | None |
| Viewing Angle (H x V) | |
| Storage and Expansion | |
| Total Drive Bays | |
| 2.5" Slots | |
| SSD Slots | |
| Total Installed Capacity | 512 GB |
| Solid State Storage | 1 x 512 GB M.2 NVMe PCIe |
| Hard Disk Storage | |
| Hybrid Storage | |
| MPX Bays | |
| PCI Expansion | |
| PCI Expansion in MPX Bays | |
| Expansion Slots | |
| Optical Drive | None |
| I/O | |
| Ports | 2 x USB Type-A (USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1) |
| USB Type-C Ports | 2 x USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1 |
| Display | 1 x HDMI |
| Audio | 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone Input 1 x 1/8" / 3.5 mm Microphone Output |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media Card Slots | None |
| Communications | |
| Ethernet | 1 x RJ45 (Gigabit) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| MU-MIMO Support | Yes |
| Bluetooth | 5.0 |
| SIM Card Size | |
| GSM 3G/3.5G | |
| 4G LTE | |
| GPS | None |
| NFC | No |
| Webcam | User-Facing: 720p |
| Battery | |
| Battery Chemistry | |
| Capacity | 3-Cell: 51 Wh |
| Maximum Runtime | |
| Keyboard & Mouse | |
| Keyboard | Notebook Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| General | |
| Security | |
| Power Supply | 180 W |
| AC Input Power | |
| Operating Temperature | |
| Operating Humidity | |
| Mounting-Hole Pattern | |
| Dimensions | 14.13 x 9.99 x 0.85" / 358.9 x 253.75 x 21.59 mm |
| Weight | 4.1 lb / 1.86 kg |
| Warranty Length | Limited 1-Year Warranty |
Other items you might enjoy






