

11.6" 32GB Chromebook 11 G8 EE Multi-Touch Laptop
![]() |
From HP
Availability: Item is currently available.
8,544 Points
See more in Electronics
See more in Laptops
See more in Computers
Product Description
Enhance your classroom with the HP 11.6" 32GB Chromebook 11 G8 EE Multi-Touch Laptop. Designed for both educators and students, this durable laptop is drop tested for up to 4', is spill resistant, and features a 1.1 GHz Intel Celeron N4020 Dual-Core processor, 4GB of LPDDR4-3733 RAM, and a dual-band 802.11ac wireless network connection to access books, tests, and more via the Google Chrome browser and G Suite applications. Integrated Intel UHD Graphics power the 11.6" 1366 x 768 resolution IPS (In-Plane Switching) touchscreen, providing tactile interaction with the crisp-looking images, videos, and documents. A 32GB eMMC solid-state drive is built into the Chromebook in addition to a microSD memory card reader for transferring files. Peripherals such as flash drives, keyboards, mice, and more can be connected to the system's USB 3.1 Gen 1 ports. You can also attach compatible displays to the USB Type-C ports for more efficient multitasking or to have a larger screen for work and presenting. Weighing just under 3 pounds, the Chromebook 11 G8 EE lets you take lessons on-the-go while its 47Wh battery is designed to last long periods before needing to be recharged. Other features include a 720p webcam for video conferencing. You can pair wireless Bluetooth devices with the laptop or plug a wired headset into the 3.5mm audio jacks to communicate more clearly.
| Operating System | Chrome OS (64-Bit) |
| Performance | |
| CPU Architecture | x86 |
| Chipset | |
| CPU Socket | |
| CPU | 1.1 GHz Intel Celeron N4020 Dual-Core |
| CPU | |
| Maximum Boost Speed | 2.8 GHz |
| L3 Cache | 4 MB |
| Memory Type | 3733 MHz LPDDR4 |
| Total Installed Memory | 4 GB |
| Memory Configuration | 4 GB (Onboard) |
| Maximum Memory Capacity | |
| Memory Slot Type | 260-Pin SO-DIMM |
| Memory Slots | |
| Buffered Memory | |
| ECC Memory | |
| Intel Optane Memory | |
| Graphics Type | Integrated |
| GPU | Intel UHD Graphics 600 |
| Afterburner | |
| Display | |
| Panel Type | IPS |
| Size | 11.6" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Glossy with Anti-Reflective Coating |
| Maximum Brightness | 220 cd/m2 |
| Color Gamut | 50% NTSC |
| Refresh Rate | |
| Contrast Ratio | |
| Response Time | |
| Adaptive Sync Technology | None |
| Viewing Angle (H x V) | |
| Storage and Expansion | |
| Total Drive Bays | |
| 2.5" Slots | |
| SSD Slots | |
| Total Installed Capacity | 32 GB |
| Solid State Storage | 1 x 32 GB Integrated eMMC |
| Hard Disk Storage | |
| Hybrid Storage | |
| MPX Bays | |
| PCI Expansion | |
| PCI Expansion in MPX Bays | |
| Expansion Slots | |
| Optical Drive | None |
| I/O | |
| Ports | 2 x USB Type-A (USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1) |
| USB Type-C Ports | 2 x USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1 (Supports DisplayPort and Power Delivery) |
| Display | |
| Audio | 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Built-In Speakers | 2 |
| Built-In Microphones | 1 |
| Media Card Slots | 1 x microSD (Unspecified Type) |
| Communications | |
| Ethernet | None |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac); Dual-Band (2.4 & 5 GHz) |
| MU-MIMO Support | 2 x 2 |
| Bluetooth | 5.0 |
| SIM Card Size | |
| GSM 3G/3.5G | |
| 4G LTE | |
| GPS | None |
| NFC | No |
| Webcam | User-Facing: 720p |
| Battery | |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 2-Cell: 47 Wh |
| Maximum Runtime | |
| Keyboard & Mouse | |
| Keyboard | Notebook Keyboard |
| Pointing Device | TouchPad |
| General | |
| Security | Accepts 3rd Party Security Lock Devices, Dedicated TPM Security Chip |
| Power Supply | 45 W |
| AC Input Power | |
| Operating Temperature | |
| Operating Humidity | |
| Mounting-Hole Pattern | |
| Dimensions | 11.61 x 8.08 x 0.74" / 29.49 x 20.52 x 1.88 cm |
| Weight | 2.91 lb / 1.32 kg |
| Warranty Length | Limited 1-Year Warranty |






