

![]() |
Product Description
The POLAR 10 works on the floor or on a raised stage, and with its 120° dispersion and remarkable feedback rejection, the speaker can be placed behind performers as an all-in-one PA/Monitoring system, negating the need for a separate monitoring system. The POLAR 10 is well equipped to cover an audience of up to 200.
A push button on the back of the speaker allows you to physically switch between three different modes: Music, Voice, and DJ. A three-band EQ allows you to further customize the sound, while a system delay allows you to align two or more units in a delay-line application. Up to five user presets (mode, EQ, delay, display, brightness) can be configured, saved, and recalled for easy setups in any situation.
Two mono inputs, each with a combo mic/line XLR-1/4" connector, feature individual signal gain knobs and a master volume knob for the overall level. One 1/4" instrument input and a stereo RCA aux input are included for even more flexibility. Additionally, the Bluetooth 5.0 receiver is allocated to the aux input for wireless audio streaming from any compatible device. All four inputs are mixed to a mono signal internally, while an XLR mix output allows you to route the signal to an additional POLAR 10 series speakers for extending the mono signal for better coverage. For a true stereo L/R operation, two POLAR 10s are needed with each to receive independent the left and right signals respectively.
The highly efficient 2000W Class-D amplifier powers the 10" woofer, six 3" mid-high drivers, and a single 1" high-frequency driver, which provide full-range audio (38 Hz to 20 kHz at ±10 dB) with a sound pressure level powerful enough to ensure the entire audience can hear your performance.
The POLAR 10 includes a spacer, which is designed to connect between the mid-high unit and the subwoofer when used on the floor at audience level. The spacer can be removed when using the POLAR 10 on a stage, allowing the mid-high unit to connect directly to the subwoofer, which helps direct the sound to the audience, instead of over their heads. The POLAR 10 ships with a carrying bag for the mid-high and spacer units as well as a subwoofer cover and power cord.
| Portable PA System | |
| Speaker Configuration | 1 x 3-Way Speaker Column with Subwoofer |
| Number of Input Channels | 4 (3 x Mono, 1 x Stereo) |
| Amplifier Power Rating | Total: 1 x 2000 W |
| Amplifier Class | Class-D |
| Impedance | |
| Speakers | |
| Enclosure Type | Subwoofer: Bass-Reflex |
| Full-Range Driver | |
| Full-Range Driver (Oval) | |
| HF Driver | 1 x 1" / 25.4 mm |
| HF Voice Coil | 1" / 25.4 mm |
| MF Driver | 6 x 3" / 76.2 mm |
| MF Voice Coil | 0.75" / 19.05 mm |
| LF Driver | |
| LF Voice Coil | |
| Subwoofer Driver | 1 x 10" / 254 mm Woofer |
| Subwoofer Voice Coil | 2" / 50.8 mm |
| Magnet | MF Driver: Neodymium |
| Speaker Sensitivity | |
| Signal Processing | |
| Crossover | 180 Hz, 24 dB/Octave |
| Input Pad | |
| EQ | 1 x LF Shelf: ±12 dB at 70 Hz (on Master) 1 x HF Shelf: ±12 dB at 12 kHz |
| Semi-Parametric EQ | ±12 dB at 70 Hz to 12 kHz |
| Effects | |
| DSP | 24-Bit DSP |
| Filters | |
| Dynamic Processing | Limiter, Peak Limiter |
| Form Factor | |
| Capsule | |
| Polar Pattern | |
| Output Connector | |
| Operating Voltage | |
| Microphone Sensitivity | |
| Muting | |
| Performance | |
| Frequency Response | 38 Hz to 20 kHz ±10 dB |
| Frequency Range | |
| Maximum SPL | System: 126 dB (Peak) |
| Max Coverage Distance | |
| Max Coverage Area | |
| Coverage Angle | 120° H x 30° V (Main) |
| Coverage Angle | |
| Input Sensitivity | |
| Gain Range | |
| Max Input Level | |
| I/O Impedance | |
| SNR | |
| THD | |
| Dynamic Range | |
| Protections | Overcurrent, Short Circuit, Thermal, Undervoltage |
| Connectivity | |
| Audio I/O | 2 x Combo XLR-1/4" 3-Pin Female Balanced/Unbalanced Mic/Line Input 1 x 1/4" TS Female Unbalanced Hi-Z Input 1 x Stereo RCA TS Female Unbalanced Line Input 1 x XLR 3-Pin Male Balanced Line Output |
| Phantom Power | |
| USB | None |
| Media Playback | |
| Media & File Formats Supported | |
| Network I/O | None |
| Wireless Connectivity | Bluetooth |
| Wireless Transmission | |
| Max Wireless Range | |
| Number of RF Channels | |
| RF Frequency Band | |
| RF Bandwidth | |
| Form Factor | |
| RF Output Power | |
| Transmitter I/O | |
| Max Number of Simultaneous Transmitters | |
| Diversity | |
| Antenna | |
| Squelch | |
| Approximate RF Sensitivity | |
| Deviation | |
| Modulation | |
| RF Channel Crosstalk | |
| Spurious | |
| Bluetooth | |
| Bluetooth | 5.0 |
| Bluetooth Profiles | |
| Pairing | Manual |
| Bluetooth Channel | |
| Frequency | |
| Bluetooth Power Class | |
| Bluetooth Input Gain | |
| Transmitter Power | |
| Bluetooth Range | 131.2' / 40 m |
| Power | |
| Battery Type | |
| Approximate Battery Life | |
| Battery Charging Time | |
| Internal Battery Capacity | |
| Battery Cycle Count | |
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Adapter Output | |
| Current Consumption | 230 VAC: 0.6 A 100 VAC: 0.8 A |
| Power Consumption | |
| DC Input Power | |
| AC Power Connector | 1 x IEC Input |
| Physical | |
| Cable Length | |
| Transport Options | Subwoofer: 1 x Handle (Top) Speaker: 1 x Carry Case |
| Mounting | |
| Stand Height | |
| Stand Load Capacity | |
| Cooling | |
| Construction Material | ABS, Metal, Wood |
| IP Rating | |
| Operating Temperature | |
| Storage Temperature | |
| Operating Humidity | |
| Certifications | |
| Dimensions | Subwoofer: 24.61 x 21.3 x 14.41" / 62.5 x 54.1 x 36.6 cm Top Speaker: 32.48 x 4.25 x 3.86" / 82.5 x 10.8 x 9.8 cm Assembly Hardware: 32.48 x 4.25 x 3.86" / 82.5 x 10.8 x 9.8 cm |
| Weight | Subwoofer: 46.2 lb / 20.96 kg Top Speaker: 8.6 lb / 3.9 kg Assembly Hardware: 4.4 lb / 2 kg |
| Warranty Length | Limited 5-Year Warranty |






