

Q80T 85" Class HDR 4K UHD Smart QLED TV
![]() |
From Samsung
Availability: Item is currently available.
78,655 Points
See more in Electronics
See more in Televisions
Product Description
View your favorite content at four times the resolution of 1080p with the Samsung Q80T 85" Class HDR 4K UHD Smart QLED TV. This TV has an 84.5" Quantum Dot LCD panel to produce vibrant color and incorporates Motion Rate 240 technology to digitally enhance fast-moving images to reduce blur. It is compatible with the HDR10, HDR10+, and HLG HDR formats to provide a wider color gamut with compatible content and other equipment for more vivid images. FreeSync variable refresh rate technology helps enhance your video game experience by reducing tearing and stuttering.
The Q80T has built-in Wi-Fi and Ethernet connectivity to allow access to your favorite apps and internet-based content, plus content sharing and screen mirroring with your other smart devices such as your smartphone or tablet. A full web browser is also onboard, allowing you to view full websites rather than mobile versions. With four HDMI inputs, there are multiple options for connecting high-definition video sources. Two USB ports are also onboard for connecting multimedia peripherals like flash drives. The Bixby and Amazon Alexa virtual assistants are built-in for simple voice control.
The Q80T has built-in Wi-Fi and Ethernet connectivity to allow access to your favorite apps and internet-based content, plus content sharing and screen mirroring with your other smart devices such as your smartphone or tablet. A full web browser is also onboard, allowing you to view full websites rather than mobile versions. With four HDMI inputs, there are multiple options for connecting high-definition video sources. Two USB ports are also onboard for connecting multimedia peripherals like flash drives. The Bixby and Amazon Alexa virtual assistants are built-in for simple voice control.
| Display | |
| Screen Size (Diagonal) | 84.5" |
| Panel Type | Quantum Dot |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Resolution | 3840 x 2160 |
| Brightness | |
| Lighting System | Backlit LED |
| HDR Compatibility | HDR10, HDR10+, Hybrid Log Gamma |
| Contrast Ratio | |
| Dynamic Contrast Ratio | |
| Response Time | |
| Native Refresh Rate | |
| Display Colors | |
| Viewing Angle (H x V) | |
| Video | |
| Video System | NTSC |
| TV Tuner | ATSC, Clear QAM |
| 3D | |
| Control Console | |
| Input Ports | 4 x HDMI Type A 1 x F-Type (RF Antenna) |
| Output Ports | 1 x TOSLINK Optical (Digital Audio) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 (Audio Output) |
| USB Ports | 2 x USB 2.0 |
| Ethernet | LAN |
| Control | RS-232C |
| Power Consumption | |
| AC Input Power | |
| Dimensions | |
| Weight | |
| Channels | |
| Speaker | |
| Power | 60 W |
| Convenience | |
| Virtual Assistant Support | Amazon Alexa, Samsung Bixby |
| Smart TV | Tizen |
| Optical Disc Player | |
| Media Player | |
| Digital Media Slot | |
| Supported Languages | English French Spanish |
| Wall Mounting | 600 x 400 mm |
| Microphone | |
| Battery Type | |
| Dimensions | |
| Operating Temperature | |
| Storage Temperature | |
| Operating Humidity | |
| Storage Humidity | |
| General | |
| AC Input Power | 120 VAC, 50 / 60 Hz |
| DC Input Power | |
| Certifications | |
| Bezel | |
| Dimensions | 74.5 x 42.6 x 2.2" / 189.23 x 108.2 x 5.59 cm (Without Stand) 74.5 x 45.8 x 13.3" / 189.23 x 116.33 x 33.78 cm (With Stand) |
| Stand Dimensions | 16.5" / 41.91 cm (Width) |
| Weight | 95.5 lb / 43.3 kg (Without Stand) 110.5 lb / 50.1 kg (With Stand) |
| Warranty Length | Limited 1-Year Warranty |
Other items you might enjoy






