

g power 64GB Smartphone (Unlocked, Smoke Black)
![]() |
From Moto
Availability: Item is currently available.
6,740 Points
See more in Electronics
See more in Cell Phones
Product Description
From hours to days, the moto g power 64GB Smartphone from Motorola expands what you can do on a full charge. Thanks to the built-in 5000mAh battery, the moto g power can deliver up to 3 days of battery life. With that much power you can stream up to 150 hours of audio, binge your favorite show, and take lots of high-quality photos.
Capture stunning and creative images with the moto g power's triple camera system and AI-assisted photo modes. You can choose from a 16MP main camera, 8MP ultra-wide, or a dedicated 2MP macro lens. On the front of the phone, your selfie needs are met with an additional 16MP camera. When you're ready to relax with some streaming video or mobile gaming, you can immerse yourself in the experience with the moto g power's large 6.4" FHD+ display and Dolby-tuned dual stereo speakers.
Running the Android 10 operating system, your apps are powered by a Qualcomm Snapdragon 665 mobile processor and 4GB of RAM. 64GB of built-in memory lets you store apps, photos, and other files, which can be expanded with an optional microSD card (up to 512GB). Those files and other personal data are protected with a rear fingerprint reader. This phone is unlocked and compatible with GSM+CDMA/4G LTE networks. Connect to the internet and other devices with built-in 2.4+5 GHz Wi-Fi 5 (802.11ac) and Bluetooth 5.0.
Capture stunning and creative images with the moto g power's triple camera system and AI-assisted photo modes. You can choose from a 16MP main camera, 8MP ultra-wide, or a dedicated 2MP macro lens. On the front of the phone, your selfie needs are met with an additional 16MP camera. When you're ready to relax with some streaming video or mobile gaming, you can immerse yourself in the experience with the moto g power's large 6.4" FHD+ display and Dolby-tuned dual stereo speakers.
Running the Android 10 operating system, your apps are powered by a Qualcomm Snapdragon 665 mobile processor and 4GB of RAM. 64GB of built-in memory lets you store apps, photos, and other files, which can be expanded with an optional microSD card (up to 512GB). Those files and other personal data are protected with a rear fingerprint reader. This phone is unlocked and compatible with GSM+CDMA/4G LTE networks. Connect to the internet and other devices with built-in 2.4+5 GHz Wi-Fi 5 (802.11ac) and Bluetooth 5.0.
| Performance | |
| Operating System | Android 10. |
| Memory | 4 GB |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon665 |
| Coprocessor | |
| GPU | |
| Storage | 64 GB |
| Display | |
| Size | 6.4" |
| Native Resolution | 2300 x 1080 |
| Display Colors | |
| Aspect Ratio | 19.17:9 |
| Pixel Density | 399 ppi |
| Display Technology | IPS-Type LCD |
| Screen Coating | |
| Input/Output Connectors | |
| Ports | 1 x USB Type-C 1 x 3.5 mm Headphone |
| Speaker | 2 x Screen-Integrated |
| Flash Media Slot | 1 x microSDXC |
| SIM Card Slots | 1 x Nano SIM |
| Communications | |
| CDMA 2G | CDMA: 800, 1900 MHz |
| GSM 2G | GSM, GPRS, EDGE: 850, 900, 1800, 1900 MHz |
| CDMA 3G | CDMA2000, EV-DO: 800, 1900 MHz |
| GSM 3G/3.5G | UMTS, HSPA+: 850, 900, 1700, 1900, 2100 MHz |
| 4G LTE | LTE: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 66, 71 Bands |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| NFC | No |
| Infrared | |
| GPS | Yes |
| ANT+ Support | |
| FM Radio | No |
| Rear Camera System | |
| Rear Camera | Standard: 16 MP Sensor with f/1.7 Lens Ultra Wide: 8 MP Sensor with f/2.2 Lens Macro: 2 MP Sensor with f/2.2 Lens |
| Pixel Size | Standard: 1.12 µm Ultra Wide: 1.12 µm Macro: 1.75 µm |
| Computational Photography | |
| Rear Camera Field of View | Ultra Wide: 118° |
| Video Recording | UHD 4K at up to 30 fps 1080p at up to 60 fps 720p at up to 30 fps |
| Front Camera System | |
| Front Camera | Standard: 16 MP with f/2.0 Lens |
| Front Camera Field of View | |
| Slow Motion Recording | 240 fps in 720p 120 fps in 1080p |
| General | |
| Biometric Authentication | Fingerprint (Rear) |
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Fingerprint, Gyroscope, Proximity |
| Water Resistance | Resistant |
| IP Rating | |
| Keyboard | Virtual |
| Pointing Device | |
| Battery | Internal Lithium-Ion (5000.0 mAh) |
| Dimensions (W x H x D) | 3.0 x 6.3 x 0.4" / 75.8 x 159.8 x 9.6 mm |
| Weight | 7.02 oz / 199 g |
| Warranty Length | Limited 1-Year Warranty |
| USA Warranty Extension | None |
Other items you might enjoy






