

AF-S NIKKOR 24mm f/1.4G ED Lens
![]() |
From Nikon
Availability: Item is currently available.
47,209 Points
See more in Electronics
See more in Accessories
See more in Camera & Photo
Product Description
Taking the classic wide-angle field of view and pairing it with an impressively fast design, the AF-S NIKKOR 24mm f/1.4G ED from Nikon is a versatile lens for a variety of subjects, ranging from landscape to nature to street photography. The f/1.4 maximum aperture excels in low-light conditions and also offers greater control over focus position for producing shallow depth of field imagery. The optical design features two extra-low dispersion elements and two aspherical elements, which minimize a variety of aberrations and distortions for improved clarity and sharpness. A Nano Crystal Coating has also been applied to suppress flare for improved contrast. Additionally, the Silent Wave Motor affords fast, near-silent autofocus performance along with full-time manual focus override.
| Focal Length | 24mm |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Pinhole Diameter | |
| Lens Mount | Nikon F |
| Lens Mount | |
| Lens Mount | |
| Format Compatibility | Full-Frame |
| Angle of View | 84? |
| Area of Coverage | |
| Tilt-Shift | |
| Minimum Focus Distance | 9.84" / 25 cm |
| Maximum Magnification | 0.18x |
| Macro Reproduction Ratio | |
| Optical Design | 12 Elements in 10 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | None |
| Leaf Shutter | |
| Tripod Collar | |
| Filter Size | 77 mm (Front) |
| Dimensions (? x L) | 3.27 x 3.48" / 83 x 88.5 mm |
| Weight | 1.36 lb / 620 g |
Other items you might enjoy






