

AF-S NIKKOR 16-35mm f/4G ED VR Lens
![]() |
From Nikon
Availability: Item is currently available.
26,281 Points
See more in Electronics
See more in Accessories
See more in Camera & Photo
Product Description
Covering a versatile array of wide-angle focal lengths, the AF-S NIKKOR 16-35mm f/4G ED VR from Nikon is a flexible zoom ideal for landscape, cityscape, and interior photography. Its constant f/4 maximum aperture maintains consistent illumination throughout the zoom range and suits working in a variety of lighting conditions. The optical design contains three aspherical elements and two extra-low dispersion elements, which greatly reduce distortion and aberrations for a high degree of sharpness, clarity, and accurate rendering. A Nano Crystal Coat has also been applied to control flare and ghosting for greater contrast and color accuracy in harsh lighting and backlit conditions. Additionally, this lens also sports a Silent Wave Motor for fast and accurate autofocus along with VR II image stabilization to minimize the appearance of camera shake by 2.5 stops.
| Focal Length | 16 to 35mm |
| Maximum Aperture | f/4 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Pinhole Diameter | |
| Lens Mount | Nikon F |
| Lens Mount | |
| Lens Mount | |
| Format Compatibility | Full-Frame |
| Angle of View | 107? to 63? |
| Area of Coverage | |
| Tilt-Shift | |
| Minimum Focus Distance | 11.42" / 29 cm |
| Maximum Magnification | 0.25x |
| Macro Reproduction Ratio | |
| Optical Design | 17 Elements in 12 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | Yes |
| Leaf Shutter | |
| Tripod Collar | |
| Filter Size | 77 mm (Front) |
| Dimensions (? x L) | 3.25 x 4.92" / 82.5 x 125 mm |
| Weight | 1.5 lb / 680 g |






