

Vario-Sonnar T* DT 16-80mm f/3.5-4.5 ZA Lens
![]() |
From Sony
Availability: Item is currently available.
24,633 Points
See more in Electronics
See more in Accessories
See more in Camera & Photo
Product Description
Have all your bases covered with the Vario-Sonnar T* DT 16-80mm f/3.5-4.5 ZA Lens from Sony, which offers an extremely versatile 24-120mm equivalent zoom range on APS-C format A-mount cameras. Benefitting from a Zeiss design that incorporates two aspherical elements and the renowned T* coating, this zoom will help capture sharp, aberration-free images. Also, due to the use of a variable f/3.5-4.5 maximum aperture the overall size and weight is kept to a minimum. Handling and operation is intuitive, especially with an Auto Clutch mechanism that prevents the focusing ring from rotating when autofocus is engaged. Additionally, the internally focusing lens has a minimum focus distance of 1.1' and it has a seven-blade circular diaphragm for smooth bokeh.
| Focal Length | 16 to 80mm (35mm Equivalent Focal Length: 24 to 120mm) |
| Maximum Aperture | f/3.5 to 4.5 |
| Minimum Aperture | f/22 to 29 |
| Pinhole Diameter | |
| Lens Mount | Sony A |
| Lens Mount | |
| Lens Mount | |
| Format Compatibility | APS-C |
| Angle of View | 83? to 20? |
| Area of Coverage | |
| Tilt-Shift | |
| Minimum Focus Distance | 1.15' / 35 cm |
| Maximum Magnification | 0.24x |
| Macro Reproduction Ratio | |
| Optical Design | 14 Elements in 10 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | None |
| Leaf Shutter | |
| Tripod Collar | |
| Filter Size | 62 mm (Front) |
| Dimensions (? x L) | 2.83 x 3.27" / 72 x 83 mm |
| Weight | 15.7 oz / 445 g |






