

25x70 SkyMaster Binocular (Black)
![]() |
From Celestron
Availability: Item is currently available.
2,005 Points
See more in Other Sports
See more in Sports & Outdoors
Product Description
Make long-range observations or explore the night sky using the 25x70 SkyMaster Binocular from Celestron. This optic is specifically designed for those tasks and possesses two distinct characteristics that set it apart from many other binoculars and make it a good fit for the purpose. First is the extra-wide 70mm objective aperture, which allows lots of light and delivers good visibility in low-light conditions. Second is its high 25x magnification power, which enables you to have good close-ups on distant objects, even the moon and the stars. This binocular configuration allows you to observe celestial objects with both eyes, an advantage over regular telescopes. Also, it is fully assembled and ready to be mounted on a tripod using the included adapter. To ensure that you get clear images, without glare, the lenses are anti-reflection multi-coated. Other highlights of the optic are its center focusing, interpupillary adjustment, and diopter corrector. To protect this instrument while not in use, also included are objective lens covers, a rainguard for the eyepieces, and a carry case.
| Prism Type | Porro (BAK4) |
| Performance | |
| Magnification | 25x |
| Objective Lens Diameter | 70 mm |
| Angle of View | 2.7° (Actual) |
| Field of View | 141' @ 1000 yd / 46.81 m @ 1000 m |
| Minimum Focus Distance | 75.5' / 23 m |
| Exit Pupil Diameter | 2.8 mm |
| Eye Relief | 13 mm |
| Interpupillary Adjustment | 56 to 72 mm / 2.2 to 2.8" |
| Diopter Adjustment | -4 to +8 |
| Focus Type | Center |
| Features | |
| Stabilization Freedom | |
| Resolution | |
| Scan Rate | |
| Reticle | |
| Fogproof | |
| Water Resistance | Water Resistant |
| General | |
| Battery | |
| Tripod Mounting Thread | |
| Dimensions | 11 x 8.7 x 4.3" / 27.94 x 22.1 x 10.92 cm |
| Weight | 52 oz / 1.47 kg |
Other items you might enjoy






