

E 16mm f/2.8 Lens (Silver)
![]() |
From Sony
Availability: Item is currently available.
6,308 Points
See more in Electronics
See more in Accessories
See more in Camera & Photo
Product Description
Lightweight and exceptionally compact, the silver E 16mm f/2.8 Lens from Sony is a suitable travel companion. Providing a 24mm equivalent focal length when mounted to your APS-C-format E-mount camera, this lens will allow photographers to capture wide landscapes and work in tight spaces with ease. It offers a fast maximum aperture of f/2.8 for operating in low-light conditions and it incorporates one aspherical element to combat various aberrations that may occur. Also, it has a fast and silent motor for autofocus in stills and video modes and features an internal focus design that ensures maximum performance. A seven-blade circular diaphragm is implemented as well for smooth bokeh. Additionally, it can accept optional ultra-wide and fisheye converters for getting 18mm and 15mm equivalent perspectives.
| Focal Length | 16mm (35mm Equivalent Focal Length: 24mm) |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Pinhole Diameter | |
| Lens Mount | Sony E |
| Lens Mount | |
| Lens Mount | |
| Format Compatibility | APS-C |
| Angle of View | 83? |
| Area of Coverage | |
| Tilt-Shift | |
| Minimum Focus Distance | 9.45" / 24 cm |
| Maximum Magnification | 0.08x |
| Macro Reproduction Ratio | |
| Optical Design | 5 Elements in 5 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Leaf Shutter | |
| Tripod Collar | |
| Filter Size | 49 mm (Front) |
| Dimensions (? x L) | 2.44 x 0.89" / 62 x 22.5 mm |
| Weight | 2.4 oz / 68 g |






