

17-50mm f/2.8 EX DC HSM Lens for Pentax K
![]() |
From Sigma
Availability: Item is currently available.
9,853 Points
See more in Electronics
See more in Accessories
See more in Camera & Photo
Product Description
Characterized by its versatile zoom range and bright design, the Pentax K-mount 17-50mm f/2.8 EX DC HSM from Sigma covers a wide-angle to portrait-length range and features a constant f/2.8 maximum aperture to excel in available light conditions. The optical design incorporates a pair of low dispersion elements along with a trio of aspherical elements to reduce a variety of aberrations and promote greater sharpness and clarity. A Super Multi-Layer Coating is also used to suppress flare and ghosting for improved contrast and color accuracy. Benefitting the optics, a Hyper Sonic Motor affords quick and quiet autofocus performance and the lens is distinguished by its sleek profile, making it an ideal lens for walkaround and travel shooting.
| Focal Length | 17 to 50mm (35mm Equivalent Focal Length: 25.5 to 75mm) |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Pinhole Diameter | |
| Lens Mount | Pentax K |
| Lens Mount | |
| Lens Mount | |
| Format Compatibility | APS-C |
| Angle of View | 79.7? to 31.7? |
| Area of Coverage | |
| Tilt-Shift | |
| Minimum Focus Distance | 11.02" / 28 cm |
| Maximum Magnification | 0.2x |
| Macro Reproduction Ratio | |
| Optical Design | 17 Elements in 13 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | Yes |
| Leaf Shutter | |
| Tripod Collar | |
| Filter Size | 77 mm (Front) |
| Dimensions (? x L) | 3.29 x 3.61" / 83.5 x 91.8 mm |
| Weight | 1.24 lb / 565 g |






